Starý židovský cintorín

Autor: Ondrej Pazera | 28.6.2011 o 18:15 | Karma článku: 11,17 | Prečítané:  1720x

Vrták sa s piskotom zakusoval do dlaždice a ja som si v duchu predstavoval ako asi bude vyzerať to zrkadlo na stene. Náhle vbehla do kúpeľne mama. „Pred bránou nám stoja ľudia oblečení ako betmeni a rozprávajú iba po anglicky“ – súkala to zo seba a hľadela na mňa vyjaveným pohľadom. „Prosím Ťa choď von a spýtaj sa ich čo chcú!“ – dodala rýchlo. Znelo to ako príkaz, tak som zložil vŕtačku a šiel som von v zaprášených teplákoch, firemnom tričku a sandáloch.

Pred bránou stálo asi dvadsať ľudí, väčšina z nich boli muži. Boli zahalení v dlhých tmavých plášťoch, mali husté brady, spopod typických židovských prikrývok hlavy im trčali stočené pramene vlasov. Ženy boli odeté decentne v sivých nenápadných kostýmoch s akýmsi zvláštnym klobúkom na hlavách, ak sa to vôbec klobúkom nazvať dá (ospravedlňujem sa, ale nepoznám presné pomenovanie jednotlivých židovských odevov). 

Opýtal som sa ich ako im môžem pomôcť a odpovedali mi, že hľadajú starý židovský cintorín. Cintorín sa nachádza v neďalekom lesíku asi sedem minút chôdze od nášho domu. Zaviedol som ich tam a oni sa s vervou pustili do čítania nápisov na starých, rozbitých náhrobných kameňoch. Hľadali na nich mená svojich rodín a dychtivo obchádzali celý cintorín. Niektorí z nich zvýskli radosťou, keď konečne našli to čo hľadali. Cintorín bol bohužiaľ z časti zničený a zakrytý nelegálnou skládkou komunálneho odpadu z obce. Tí, ktorí nenašli náhrobný kameň nesúci meno ich rodiny, odchádzali z cintorína mierne sklamaní. Určite tomu napomohol aj zúbožený stav tohto pietneho miesta. „Voľakedy tam bolo nádherne, všetko bolo upravené, všade vôkol samé stromy, vyzeralo to úplne ako v parku. Potom prišli komunisti a urobili z toho smetisko“ – vravievala stará mama.

Opustili sme cintorín a kráčali smerom k nášmu domu, požiadali ma či si môžu opláchnuť ruky čistou vodou, vraj kvôli nejakému židovskému zvyku. Zaviedol som ich k studni a oni si ju neveriacky prezerali. Vytiahli snáď tie najmodernejšie mobily a začali cvakať spúšte. Vyzerali ako užasnutí japonskí turisti, ktorí náhle zbadali Sochu slobody. Pili z tej studne akoby vodu nemali v ústach celé desaťročia. Tvárili sa pri tom blažene a vychutnávali si ju každým dúškom.  Neskôr zazreli moju starú mamu potulujúcu sa po dvore a okamžite ju zasypali otázkami. „Pamätáte si nejaké židovské rodiny, nejaké židovské domy, obchody, čo sa s nimi stalo?“ – kládli otázky dúfajúc, že sa dozvedia niečo o ich predkoch. Všetko som jej prekladal do slovenčiny, no ona sa iba potmehúdsky usmievala, niet divu, nemala okuliare a tie rozmazané postavičky v čiernych plášťoch jej pripadali nanajvýš komické.

Neskôr som im ukázal aj miestnu synagógu. Boli z toho nadšení a na každej budove hľadali nejaký židovský prvok. Dúfali, že niekde v týchto budovách, ktoré práve míňali, kedysi ordinovali, predávali, pracovali ich prarodičia a oni teraz majú jedinečnú možnosť takmer o necelé storočie navštíviť toto miesto, možnosť vychutnať si tunajšiu atmosféru. Boli šťastní a túžili odmeniť sa mi. Peniaze som nechcel priať, ale ponúkli mi sladkosti. Súhlasne som prikývol a oni pozbierali snáď všetky sladkosti, ktoré so sebou mali. Vzájomne sme si poďakovali, rozlúčili sa a poprial som im šťastnú cestu späť do veľkého New Yorku.

Teraz keď jem všetky tie “kóšer” sladkosti, myslím na to aké to môže byť, nepoznať svoj pôvod, nepoznať svojich starých rodičov, prarodičov ležiacich pod tonami odpadu. No stále mám pred očami tú ich nesmiernu radosť v momente keď uvideli starý židovský cintorín.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Prečítajte si dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.

KOMENTÁRE

Popularita schránok je globálna, rozšírenejší nie je ani facebook

Rast slovenských offshorov nápadne koliduje s nástupom eurofondov.


Už ste čítali?