Môj priateľ kováč

Autor: Ondrej Pazera | 21.6.2011 o 21:50 | Karma článku: 7,91 | Prečítané:  1198x

Môj dobrý priateľ sa trošku vymyká bežnému štandardu. Nikdy ho neuvidíte vo vypasovaných džínsach so starostlivo zakasanou košeľou zvučného mena. Na krku sa mu nehompáľa nejaká tá 300 gramová strieborná ozdôbka zo zlatníctva a nezaváňa najnovším vydaním parfumu Hugo Boss. Vídavam ho skôr vo vyťahanej čiernej mikine a čiernych krátkych nohaviciach. Názov metalovej kapely je už po nespočetných prepraniach absolútne nečitateľný. Skôr prečítate z diaľky spodný riadok Schnellovej tabuľky na zistenie ostrosti zraku. Neoblieka sa tak z recesie, alebo averzie voči módnym značkám a aktuálnemu trendu, proste sa tak cíti pohodlne.

Rozpráva neskutočne pomaly, ale aspoň mu je rozumieť. Neklame, vlastne ani nemá prečo. Stále jedná na rovinu a riadi sa heslom čo na srdci to na jazyku. Vraví sa, že takto by sa jednať nemalo, no práve túto vlastnosť si na ňom cením najviac. Jeho kritiku som nikdy nebral ako urážku, ale skôr ako dôvod zlepšiť sa.

Jeho poznávacím znamením sú dlhé vlnité vlasy a briadka. Nápadne sa podobá na šermiarov z historických skupín, ktoré môžete zazrieť počas letných dní, keď predvádzajú nejakú repliku šermiarskeho boja. Niet divu, veď miluje obdobie stredoveku a obľubuje historické zbrane, dokonca niekoľko z nich aj vzniklo prostredníctvom jeho rúk.  Je to úžasný človek. Aj napriek mnohým problémom a prekážkam sa nevzdal svojho sna a venuje sa práci ktorá ho baví (veď priznajte si koľko z Vás vykonáva prácu, ktorá Vás naozaj baví).

Pochopil, že vysoká škola mu nič nedá a na prekvapenie všetkých si zvoli najťažšiu cestu. Šiel do učenia ku kováčskemu majstrovi aby sa mohol naplno venovať svojmu snu. Od podradných prác v majstrovej vyhni sa predral k serióznej práci, až dospel k rozhodnutiu osamostatniť sa. Ako inak, začiatok je ťažký. Všetky úspory sú investované v dielni a ľudia v regióne si myslia, že kováčske výrobky sú zdarma. Ale mám dobrý pocit, že karta sa otáča a pribúdajú mu zaujímavé zákazky. A prečo nie? Veď je šikovný a jeho výrobky hovoria sami za seba. Cením si každú profesiu, ale on robí svoju prácu celým srdcom a do svojich výrobkov vkladá kúsok duše.

Kováčska práca je ťažká a náročná, občas aj finančne nevýhodná, ale to nie sú dôvody aby sa svojho sna vzdal. Je kováč!

Dovolil som si napísať aj krátku báseň a venujem ju všetkým kováčom.

Kováčska

Uhlíkov pár do vyhne padá,

trocha vzduchu plameň žiada.

Kladivo a kliešte v pevnom stisku,

krv, mozole na porisku.

 

Úderov pár do žeravého kovu,

vykuje svietnik i bránu novú.

Nákova cvendží v rytme zvonca,

úmorná práca nemá konca.

 

Špinavá tvár a v očiach snov mnoho,

neodcudzujte ho ak vyzerá stroho.

Je to človek z mäsa, kostí,

i lásky má v srdci dosti.

 

(Ak to náhodou čítaš, tak vedz, že Ti držím palce)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.


Už ste čítali?