Leto

Autor: Ondrej Pazera | 17.6.2011 o 16:16 | (upravené 17.6.2011 o 16:25) Karma článku: 3,77 | Prečítané:  807x

 Milujem leto a to aj napriek tomu, že som sa narodil uprostred treskúcej zimy. Rád sa škerím na slnko s kukuricou medzi zubami. Škerím sa na ten žltý kotúč, ktorý mi roztápa predraženú zmrzlinu a suší tričko od sladkej, lepkavej šťavy z červeného melóna. Hľadím naň žmúriac so vzpriamenými prstami, priloženými k obočiu ako “rudoarmejec” salutujúci “súdruhovi Stalinovi”. Sledujem ako si pokojne pláva belasou oblohou a vôbec nemá chuť skryť sa za kopcom, odovzdať ten ťažko vybojovaný deň tmavej noci.

Najviac páli do vlasov, keď je priamo nad nami. Vtedy núti ľudí nepracovať, nervózne hľadajú ovládače klimatizácie v kope bordelu na svojom stole. Expresne zhadzujú zo seba takmer všetko s prihliadnutím na ich fyzickú intimitu. Láka ich sadnúť si k orosenej chmeľovej desiatke, alebo osviežujúcej zmrzline. Nehybný, ťažký vzduch rozrážajú len trepotajúce sa krídla ôs, ktoré robia nálety na pivný mok v priezračnom skle. Sú vďačné za každé nedopité pivo získané bez urputného boja s človečím samcom. Vlastne sa zamýšľam ako sa im asi lieta keď si lognú tých pár mikrolitrov piva. Zdá sa, že v lete ich mnoho lieta “pod parou”.

Len v lete je cítiť tú typickú kúpaliskovú arómu. Je to akási zmes dezinfekcie bazénov, opaľovacích krémov a čerstvo pokosenej trávy. Jemne sa nesie tesne nad trávnikom a pripomína nám, že leto je tu. Udrelo v plnej sile a roztápa eufóriu z nedávnej jari. Lenivci rozvaľujúci sa na dekách a karimatkách pomaly “bronzovejú” a dobrovoľne sa čvachtajú vo vlastnej šťave. Ten kto nepozná mieru, sčervenie ako rak. Následne je schopný naliať/nalepiť na seba čokoľvek počnúc smotanou a jogurtom končiac tvarohom a slaninou. Z bazénov vytŕčajú iba chlórom vyštípané oči a za plavcami sa tiahnu dlhánske olejové škvrny ako z poškodených tankerov. Sú dlhočizné a hýria dúhovými farbami. Tiahnu sa za svojim “stvoriteľom” ako chvost kométy.

 Po chrbáte sa nám kotúľajú kropaje potu. Sú ako malé koráliky, šteklia a plnou parou sa rútia skrz kríže smerom k zadku. Ľudia každým dňom skracujú všetko čo na sebe zvyčajne nosia. “Ustrihávajú” zo svojho oblečenia s každým stupňom naviac. Z pulóvrov sa stávajú topy a tielka, tenisky a mokasíny odchádzajú do botníkov na “letný spánok”. Nahrádzajú ich “vegeťácke” sandále, samozrejme bez ponožiek s dierkou na palci. Nohavice už smutne visia na vešiakoch aby bláznivý vietor dostal šancu vyšantiť sa na šortkách a krátkych sukniach.

V ohniskách škrčia klobásy a slaninka, cibuľke krásne uhoľnatie kôrka. Ešte horúce si ich trepeme do úst a zakusujeme do vyschnutého chleba. Tí inteligentnejší a trpezlivejší si labužnícky s citom najväčšieho znalca jedla nakrájajú papriku, paradajku a uhorky. Všetko to zjedia ako prasce s umastenými ústami. Horúce kúsky slaniny sa zvyčajne chladia dúškom teplého piva a najväčšími nepriateľmi sú paradoxne tí najmenší: krvilačný komár a kliešť. Trsy okolitej trávy rozhojdajú štyriakordy miestnych umelcov a uši-trýzniaci pokus “partie” o spev. Po niekoľkých dúškoch vína to však znie ako „Slzy tvý mámy...“ a k zohranému chorálu sa pridáva aj zvyšok.

Milujem leto, milujem stáť v divokom vetre, ktorý je predzvesťou búrky. Búrka odíde tak rýchlo ako prišla, vyreve sa, vykričí sa a už mizne spolu s vetrom. Žiarivé slnko nám ihneď pripomenie, že nič sa nedeje a opäť sa rozleje po svete a pálí nás do tvárí.  Ak má náladu tak vystrelí pár lúčov do posledných kvapiek dažďa a vyrobí “frajerský”, dúhový most spájajúci dva svety. Ten náš a ten “rozprávkový”.

Toto robí leto letom, preto ho milujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?