Nočný vlak

Autor: Ondrej Pazera | 9.6.2011 o 6:00 | (upravené 9.6.2011 o 7:23) Karma článku: 4,95 | Prečítané:  942x

Kráčali sme prázdnym staničným parkoviskom.  Unavené oči počítali nehybné tiene stromov, ktoré mizli každým novým krokom. Prázdna myseľ nebedákala nad neustálym bombardovaním štipľavými myšlienkami. Utlmovala ju pokojná, temná obloha, na ktorej sa hrdo pýšil strieborný mesiac. Radšej sa zahalil do jemného oparu z mrakov, aby sme nepocítili jeho plnú silu. V duchu som si pomyslel „vyzeráš ako belavý citrónik od tequily zavesený priamo nad mojou hlavou“ – usmial som sa. Opäť ma zomkol ten zvláštny pocit a stiahol ma sebou do sveta kde čas nehrá žiadnu rolu.

Prešli sme staničnou halou, ktorá verne kopírovala tú spred tridsiatich rokov.  Bola celá obsypaná mramorovými doskami, zo stropu viseli obrovské šramotiace hodiny. Zo všetkých strán na nás hľadela “veľavravná mozaika”. Pri východe na peróny sme obchádzali rotujúce plechové bubny, ukryté za sklom a na nich boli prilepené príchody – odchody vlakov. Možno ani tie cestovné poriadky sa nezmenili už tridsať rokov. Po ľuďoch tu nebolo ani stopy, ohlušujúce ticho sa šírilo naprieč celou halou a v rohu si tíško blikal automat na kávu. Žmurkal na mňa a lákal ma na slabú kávu so sušeným mliekom. „Nechcem!“ – nevrlo som ho odmietol.

Sadli sme si von na lavičky, zívali a s hlavami v dlaniach sa pokúšali hľadieť do budúcnosti. Neúspešne. Akosi sa nám nedarilo načrtnúť priebeh našich životov v nasledujúcich rokoch. Posuv minútovej ručičky na hranatých hodinách sprevádzal silný lomoz veľkých, ozubených kolies, ukrytých v ich útrobách. Nemeškali.

Bolo príjemne teplo, a do ticha noci sa rozoznel veľkolepý koncert žiab a cvrčkov. Mal som pocit, že tie dva rozdielne zvuky niekedy splynuli v jeden - “dokonalý”. Na koľajisku svietilo množstvo lámp, niektoré svietili na žlto, iné na červeno a zazrel som aj krásne modré svetlo. Príjemne sa rozplývali v šere noci, no neustále s ňou bojovali o moju priazeň a nešetrili ani jedným lúčom.

Blížil sa príchod vlaku a všetci sme vedeli čo nás čaká. Lúčenie. Vyslovilo sa množstvo fráz typu “drž sa, dobrú zábavu, ozvi sa, šťastnú cestu a podobne”. V zapätí dohrmotil obrovský kolos z ocele a s piskotom zabrzdil pred staničnou halou. Nikto z neho nevystupoval. Z tieňa od parkoviska vystúpil iba muž s batožinou a predieral sa koľajiskom ku vagónu. Aj Roman so sestrou ho nasledovali, tak sme ich pozdravili a pozorovali, ako si hľadajú miesto v nejakom kupé. Prechádzali úzkou, vysvietenou chodbičkou a kývali nám na rozlúčku.

Je to zvláštny pocit keď vám berie nočný vlak niekoho kto vedľa vás odmalička vyrastal. Niekomu berie, no inému dáva. Ale tak to má byť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stratová poisťovňa rozdala desaťtisíce na odmenách

Bývalé vedenie Všeobecnej zdravotnej poisťovne si napriek odhadovanej strate desiatok miliónov eur rozdelilo odmeny vo výške 41-tisíc.

KOMENTÁRE

Symboly teta Anka, masér Kostka a celá VšZP

Ani polícia, ani Drucker sa s riešením situácie v štátnej poisťovni nepretrhnú.

SVET

Stredné Taliansko postihli silné zemetrasenia, cítili ich aj v Ríme

Zemetrasenie vyvolalo u obyvateľov strach.


Už ste čítali?