Svet je naozaj malý

Autor: Ondrej Pazera | 1.6.2011 o 17:04 | (upravené 3.6.2011 o 6:46) Karma článku: 7,29 | Prečítané:  1089x

Bolo krátko po Vianociach, zima prebiehala v plnom prúde a ja som sa vracal zo služobnej cesty z Göteborgu. Čakal ma ešte prestup vo Frankfurte nad Mohanom a nekonečná cesta taxíkom z Budapeštianskeho letiska priamo do mojej vytúženej postele.

Na Frankfurtskom letisku som si čas krátil prezeraním rôznych obchodíkov so suvenírmi, butikov s nejakými drahými "handrami". Bol som neskutočne hladný, ale pri pohľade na nekresťansky drahé bagety ma chuť okamžite prešla a tak som začal radšej očami hltal písmenká mojej knihy. Rozmýšľal som a pozoroval ľudí, sledoval som ich nervozitu, uponáhľanosť, rozpačitosť.  U niektorých ľudí som si všimol aj úžasnú schopnosť "mať všetko na háku". Rád pozorujem ľudí, sledujem ich mimiku, reakcie na nečakané udalosti, spôsoby chôdze a vyjadrovania sa. Všímal som si každý detail a do uší sa mi valil bzukot gitár mojej obľúbenej kapely. Neskutočne rýchlo mi ubehla doba počas ktorej som čakal na lietadlo do Budapešti.

K odbavovaciemu pultu v momente dobehol udychčaný steward a stewardka. Rázne nás vyzvali k nástupu na palubu a identifikovaniu sa dokladom spolu s letenkou pri vstupnej bráne. Stewardka zosnímala kód mojej letenky a zaželala mi šťastnú cestu a pustil som sa dlhou chodbičkou k dverám lietadla, pri vstupe doň som si vymenil letmý úsmev a pozdrav s letuškou. Na pokrčenej letenke som si skontroloval číslo môjho sedadla, nachádzalo sa úplne vzadu na pravo. Bez väčších problémov som sa predieral uličkou skrz netrpezlivých ľudí, ktorí sa pokúšali natlačiť svoju príručnú batožinu do úložných priestorov nad sedadlami. Pomaly som sa blížil k môjmu sedadlu a zazrel som, že na mojom mieste sedí sympatická bruneta. Mala na sebe bielu tesnú blúzku a tmavé nohavice. V duchu som sa poďakoval Bohu, že to nie je opäť tá stará "hipisácka" Američanka, ktorá sedela vedľa mňa počas predchádzajúceho letu. Neustále splietala niečo o veľkých povodniach v Amerike. Škoda, že ani netušila kde je Slovensko. Samozrejme nič jej nevravelo ani Česko-Slovensko, a bola si stopercentne istá, že Európu tvoria iba Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Švédsko z ktorého práve odlietala. Našťastie zistila, že pán sediaci pred ňou, taktiež pochádza "z krajiny neobmedzených možností" a bravúrne rýchlo našli spoločnú reč. Bol som ukrutne unavený a naozaj som nemal chuť dešifrovať vety plné amerického slangu, do ktorého sa pridávalo čvachtanie žuvačky prevaľujúcej sa pod jej zubami.

Opatrne som podišiel k svojmu sedadlu, kabát a laptop som vložil do odkladacieho priestoru. Dievča sa usmialo a ochotne sa posunulo o miesto ďalej smerom k oknu. V duchu som začal uvažovať odkiaľ môže byť moja sympatická spolucestujúca. Občas to robievam a tak moja logika a fantázia začala pracovať na plné obrátky. „Má tmavé vlasy, tmavú pokožku, výrazné lícne kosti, letí do Budapešti. Zrejme bude Maďarka, Maďari vlastne skôr inklinujú k nemčine a z tej si pamätám iba pár slov". Takže výsledok môjho uvažovania znel „je to Maďarka, nehovorí po anglicky, konverzácia je proste nereálna". Tak som si vzal do rúk knihu a sadol si na sedadlo smerom k uličke. Do troch minút sa k nám pridal aj tretí cestujúci. Opýtal sa nás niečo v maďarčine, dievča mu okamžite odpovedalo a postavilo sa. Pochopil som, že pán si chce sadnúť na svoje miesto k oknu, tak som ju poslušne nasledoval a postavil sa. Jej odpoveď v maďarčine ma vlastne len utvrdila v tom, že moja domnienka bola správna.

Postupne som sa začítal do knihy a počas letu som prechádzal stránku za stránkou, študoval zvláštne ilustrácie na začiatku každej kapitoly, vžíval sa do deja a predstavoval si všetky detaily popisované autorom. Nechal som sa unášať jeho fantáziou. Neustále som však mal pocit, že dievča nakukáva do mojej knihy a akoby si ma občas si ma premerala pohľadom. Preventívne som sa niekoľko krát otočil priamo k nej a na jej tvári sa zjavil nežný, ostýchavý úsmev. Za celý čas však nevydala ani hlások, ale cítil som, že mi niečo túži povedať. Po čase som sa zmieril aj s tým, že možno začneme rozhovor mojou skomolenou nemčinou a občas tam prihodím pár jednoduchých pasáží v angličtine. Nie, nestalo sa nič, ani jeden z nás za celý let nepovedal ani pol slova.

Lietadlo pristalo na Budapeštianskom letisku, ľudia aj napriek výzve personálu aby zostali pokojne sedieť so zapnutým pásom okamžite odopínali a vstávali zo sedadiel. Nervózne sa hrabali v odkladacích priestoroch a s ťažkosťami vyberali svoju príručnú batožinu. Navzájom sa ňou udierali v stiesnenom priestore lietadla. Ja som si počal, kým sa ľudia stojaci okolo mňa trocha upokoja a opatrne som vybral svoju batožinu. Dievča vstalo a od stredného sedadla nahmatávalo po svojom laptope. Ochotne som ho vytiahol z odkladacieho priestoru a podal jej ho. Slovo ktoré vyslovila ma skoro omráčilo, paralyzovalo, doslova až zamrazilo. Jednoducho povedala „ďakujem".

Zostal som stáť ako obarený, a nebol som schopný vydať ani hlásku. Postupne som sa spamätával a hanblivo sa jej opýtal, či je Slovenka. Okamžite mi odpovedala, že áno ale už 5 rokov žije a pracuje v Budapešti. Počas prechodu dlhými chodbami letiska a popri čakaní na batožinu sme nadviazali krátky rozhovor. Prezradila mi, že pochádza z Dunajskej Stredy, volá sa Ivetka a pracuje pre nemeckú firmu v Budapešti, práve sa vraj vrátila zo služobnej cesty. O podobné informácie o mojej osobe som sa s ňou podelil aj ja. Po odchode z haly sme sa rozlúčili a zaželali si veľa šťastia v živote. Škoda, že ani jeden z nás nedostal odvahu začať rozhovor trochu skôr. Mohol som si opäť vypočuť zaujímavý životný príbeh a to priamo v rodnej reči. Tak snáď nabudúce.

Svet je naozaj maličký.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Na slovenskom politickom cintoríne je tlačenica. Ako vôbec začať?

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave.

KOMENTÁRE

Trúfalosť Ruska v Sýrii

Posmech Západu zo zastaranej armády akosi ignoruje podstatu: Putin nepozná škrupule.


Už ste čítali?