V tieni starých jabloní, alebo ako som (ne)kosil trávu...

Autor: Ondrej Pazera | 24.5.2011 o 13:38 | (upravené 24.5.2011 o 16:31) Karma článku: 10,42 | Prečítané:  1099x

Rád chodievam do našej záhrady. Len tak si sadnúť, nechám si slnkom rozpaľovať tvár a keď už nezvládam absorbovať ďalšie nové lúče, sadám si do trávy pod starými jabloňami. Ich spletité koruny vrhajú na lúku obrovské osviežujúce tiene. Sú to ostrovy záchrany pred spaľujúcim slnkom. Sadám si do trávy, trhám si steblá, vkladám ich do úst a “frajersky“ ich prevaľujem jazykom. Všetko vôkol mňa hýri životom. Mušky lietajú nad steblami trávy, včely robia frekventované prelety z kvetu na kvet. Sem tam sa objaví aj čmeliak a bzučí ako zblúdilý bombardér. Lúčne koníky skáču ako o život, a pri pohľade na zem vidím pochodovať celé regimenty mravcov. Tú obrovskú, neutíchajúcu energiu je cítiť v každej sekunde. Prúdi skrz mňa ako rieka.

Keď takto sedím, spomínam si ako ma starý otec učil kosiť trávu. Vždy mi spomínal, že má pre mňa prichystanú kosu – „takú začiatočnícku, ale dobrú“. „Je až z Rakúska“ – vravieval. „Ja som takú nemal, nebolo z čoho, keď som už zarábal, mohol som si kúpiť vlastnú“. „Ale časy sa menia a tebe chcem len dobre, tak som ti jednu kúpil na začiatok“ – pripomínal mi neustále zložitosť doby v ktorej vyrastal.

 

„Sleduj ma“ – prikázal mi. A ja som sa len díval ako starec s kosou v ruke ladne kráča naprieč lúkou, steblá trávy sa pred ním klaňajú ako podťaté a on si len tancuje pomedzi stromy ten svoj “kosecký“ valčík. V rukách pevne zvieral zažltnuté porisko, celé bolo nasiaknuté jeho potom. Paže mal uvoľnené a rytmickým pohybom zvŕtal kosu akoby na lúke tancoval so svojou milenkou. Kosa si cvendžala a veselo v rytme starcových krokov podtínala trávu.

Občas sa načiahol po osličku, namočil ju v kravskom rohu s vodou, ktorý nosieval na opasku. Pár krát ňou zazvonil o naklepané ostrie, vzal trs trávy a opatrne ním pretrel kosu. „Musíš dávať pozor, je ostrá ako britva“ – vždy ma upozornil keď to robieval.

Len tak si tancoval lúkou a všade vôkol sa rozplývala vôňa čerstvo pokosenej trávy. Najradšej to robieval z rána keď na trávu padla rosa, a slnko nepálilo do jeho zvráskavenej tváre. Vždy si prial aby som sa naučil kosiť ako on, ale ja ako správny puberťák som vo svojej pyšnej hlave nemal nič iné ako kamarátov, dievčatá a futbal. A tak som sa (ne)naučil kosiť, len váľať trávu a tupiť ostrie.

 

Teraz sa trmácam s ťažkou motorovou kosou, ktorá besne vrčí, čmudí a trúsi po okolí sadze a olej. Aj tú trávu vlastne nepokosí, ale rozseká na márne kúsky.

Keby som dával pozor, vtedy keď sa ma to starý otec pokúšal naučiť, teraz by som zhodil zo seba zväzujúce popruhy, ochranný štít a vzal do ruky jeho kosu. Za veselého cvendžania ostria by som si tancoval po lúke ten jeho “kosecký“ valčík.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.


Už ste čítali?