Babka, bezdomovec a ja

Autor: Ondrej Pazera | 20.5.2011 o 20:34 | (upravené 20.5.2011 o 20:48) Karma článku: 13,72 | Prečítané:  2142x

Dnes som si nedobrovoľne odskočil na pohotovosť. Zanedbal som výron členku, chodil do práce a letel si pokojne na služobku. No zdravie sa mi vypomstilo a moje telo mi dalo jasne najavo, že takto by som sa nemal k nemu správať. Odvďačilo sa mi obrovským opuchom na nohe a početnými krvnými zrazeninami po celom chodidle.

Tak som teda po práci dorazil na pohotovosť. Sadol som si do čakárne, s hrôzou sa poobzeral po obstarožnom zariadení pohotovosti. Vyzeralo to tu ako po druhej svetovej vojne a tými muzeálnymi vozíčkami zrejme ešte prevážali aj ranených vojakov. Keď človek dôjde do takto zariadenej nemocnice tak sa k strachu z jeho výslednej diagnózy pridá aj strach z okolitého prostredia. Niet divu, že človek je počas vyšetrenia zjavne vystrašený.

Pred dverami sedel iba bezdomovec na invalidnom vozíku. Bol strašne chudý, zarastený a očividne nechápal čo tu robí. Neskúsim ani odhadnúť jeho vek, pretože zúbožený výzor mu pridával pekných pár rokov. Sťažoval sa, že ho bolí noha pretože niekde spadol a vraj sa nevládze postaviť. Zakrátko sa otvorili dvere a zarasteného pána si zobrala do parády rázna sestra. Počul som ako mu zvýšeným tónom dohovára aby nepil a staral sa o seba, aby získané peniaze neinvestoval do zlatého moku, ale kúpil si nejaký hojivý krém v blízkej lekárni. S bandážou na nohe ho dynamicky vyšupla z ambulancie a privolala sanitára. Zarastený pán ešte rýchlym chmatom šmahol po Tesco taške, v ktorej mal celý svoj majetok, niečo zadudral a vrhol na mňa smutný pohľad. V rytme hlasných krokov sanitára mizol v útrobách dlhánskej chodby nemocnice a ja som mu v duchu prial aby sa mu noha rýchlo zahojila, aby pribral pár kíl a začalo sa mu konečne dariť.

Ďalší prípad bol smutnejší. Práve som vchádzal do ambulancie a zrazu sa dovalili záchranári. Na lôžku zo sanitky priviezli babku. Bola zafixovaná ku konštrukcii postele. Tíško vzlykala, takmer ani nedýchala. Mám dojem, že som zazrel aj pár sĺz na jej zvráskavenej tvári. Ušomraný záchranár nezabudol sestre pripomenúť, že je tu už tretí krát a predal jej dôležitú informáciu o poranenej chrbtici. Babka mala po rukách fialové fľaky, bola vychudnutá na kosť, no k tomu všetkému však bola stále dámou, mala nádherne upravené vlasy.

Bolo mi jej hrozne ľúto. V momente som si pomyslel aký krutý dokáže byť osud a modlil som sa aby mi Boh dal schopnosť liečiť dotykom. Pohladil by som babku po čele, opatrne by vstala a stareckou chôdzou by sa pomaly pobrala domov. Pripravila by si ľahkú večeru a zavolala deťom, že je v poriadku. No nestalo sa, žiadna sila sa do mňa nevliala a ja som nedokázal vyliečiť ani sám seba. S babkou sme sa opäť míňali na RTG oddelení. Počul som jej vystrašený hlas a ťažké vzlyky za obrovskými, olovenými dverami. Pýtala sa či ochrnie, či už nebude chodiť. Sestra jej len vyhýbavo odpovedala „že pán doktor si prezrie snímky a vyjadrí sa“. Sanitári jej už aj pripravili nemocničnú posteľ.

Na nič iné ako na babku som celú dobu nedokázal myslieť. Prial som si aby to nebolo vážne, aby sa po pár dňoch postavila a išla navštíviť vnúčatá. Prial som si aby ju každý deň prišiel navštíviť niekto z rodiny, priniesol čerstvé kvety, ovocie a noviny, pohladil ju a poprial skoré uzdravenie.

Život, dnes si mi ukázal aj svoju smutnú tvár, dokonale mi predviedol aký sme krehkí a zraniteľní. Dúfam, že s oboma to dobre dopadne a ešte si Ťa stihnú poriadne vychutnať.

Bože prosím vyslyš moje modlitby, Ty vieš čo si prajem...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?