Mozole našich otcov a tmel našich mám

Autor: Ondrej Pazera | 15.5.2011 o 11:06 | (upravené 15.5.2011 o 11:20) Karma článku: 9,82 | Prečítané:  1128x

Už od útleho detstva pozorujem zvláštny fakt, ktorí súvisí so vzťahom medzi mužom a ženou z generácie našich otcov a mám (starých rodičov, prarodičov možno sa to ťahá až k pračloveku).  Neviem čím to je, možno je to spôsobené drsnými dedinskými podmienkami, v ktorých žijeme, možno že len moje okolie sa správa podľa toho podivného vzorca, možno som si to iba vsugeroval, možno sa to deje na celom Slovenku, možno v celom svete a možno aj vo vzdialených galaxiách. Uvážte sami.

Naši otcovia (väčšina z môjho okolia) sa navonok javia ako tvrdí chlapi. Neoblomní päťdesiatnici v banskom dôchodku, ktorí si vyberajú ako riešenie vždy tú najkomplikovanejšiu cestu, riadia sa heslom: „čím tvrdšia práca tým lepšie“. Nikdy sa nepýtajú otázky typu: „aký si mal deň, čo práca, kde sa chystáš na dovolenku?“. Vlastne väčšinou sú ticho a mlčky pozorujú svoje okolie. Najradšej posedávajú vo svojich krčmičkách a so zvyšujúcim sa počtom pív a borovičiek sa rozuzluje doposiaľ nemý jazyk, úmerné stúpa aj prehľad o celosvetovom dianí  a sú zrazu odborníkmi aj v štiepení jadrového paliva.

Nikdy zbytočne neplytvajú pekným slovom, keď ho vôbec niekedy vyslovia. Nenosia kvety a zásadne sa nemiešajú do ženských prác. Na otázky manželiek neodpovedajú a ak majú šťastie tak sa ich to na tretí krát pýtať už nebudú. Neplánujú výlety s manželkou, pretože je to zbytočne drahé a niet na to času.

Naše mamy naopak tmelia všetky šrámy v rodinách, ktoré so sebou nekompromisne priniesol čas. Sú milé, láskavé a pýtajú sa až príliš. Často sa nám zobrazujú na displejoch mobilov aj v tých najnevhodnejších situáciách a cez tých pár dierok v slúchadle netrpezlivo očakávajú odpoveď, že všetko je v úplnom poriadku. Všetko ich zaujíma a nemajú v pláne do tridsiatich sekúnd ukončiť hovor.  Nikdy sa nezmierili s tým, že ich deti vyrástli, dospeli a majú svoj vlastný vkus, vždy podľahnú nutkaniu kúpiť svojim odrasteným ratolestiam nejakú krásnu zbytočnosť. Úporne sa snažia zorganizovať celú domácnosť a ich jediným poslaním je postarať sa o svojho muža. Sú krehkým tmelom rodiny.

Ešte som si všimol jeden zaujímavý poznatok. Tá tvrdosť a hrdosť našich otcov sa otupí príchodom vnúčat. Zrazu sú schopní liezť po štyroch, skákať ako klokan a híkať ako somár, len aby vyčarili úsmev na tvárach svojich malých pokladov. Zrazu opäť zistia, že je možné objať a hladiť ľudskú bytosť.

Tak uvážte sami ako je to vo vašej rodine, vo vašom okolí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňák o kauze Bašternák: Nič som neustál, situácia sa môže ešte zomlieť

Minister vnútra Robert Kaliňák sa po konci konferencie Smeru ponáhľal.

ŠPORT

Hral proti slávnej Barcelone, dnes je rád, keď sa môže osprchovať

Niektorým mladým sa nechce trénovať, hovorí Ľuboš Perniš.

KULTÚRA

Filmové novinky, ktoré sa tento týždeň oplatí vidieť v kinách

Pozrite si prehľad filmov, ktoré majú premiéru v kinách


Už ste čítali?