Vesničko má, středisková

Autor: Ondrej Pazera | 14.5.2011 o 17:07 | (upravené 14.5.2011 o 17:13) Karma článku: 7,71 | Prečítané:  1453x

Od svojich desiatich rokov žijem v malej spádovej obci horného Gemera na Východnom Slovensku.  Obec sa nachádza na rozhraní Slovenského Rudohoria a Slovenského Krasu. Nebudem sa rozpisovať o malebnosti a historických prvenstvách tohto kraja, pretože internet ponúka množstvo pútavých údajov o obci v ktorej žijem. Volá sa Štítnik.

Vždy keď kráčam obcou niektoré jej časti a správanie sa ľudí mi pripomínajú atmosféru z filmu “Vesničko má, středisková”. Aj keď sa miestna samospráva snaží rekonštruovať a modernizovať čo sa dá z ťažko získaných peňazí, tých pár nových chodníkov, lavičiek, lámp nezmení atmosféru socialistickej obce z osemdesiatich rokov. Tá stále visí zavesená niekde vo vzduchu a nie je možné ju odtiaľ zvesiť ako vianočnú ozdobu zo stromčeka keď sa končia sviatky pokoja a radosti. Je ju proste cítiť na moste, na námestí, v krčmičkách, takmer na každom kroku. Pomery sa samozrejme zmenili ako všade. Súdruhovia traktoristi statočne a hrdo pracujúci pre JRD už nebrázdia naše cesty na červených Zetoroch (i keď zopár ich ešte vídavam), po revolúcii si rýchlo zmenili meno a dnes ich nazývame agropodnikateľmi. Sú to tí istí ľudia ako pred prevratom a stále šoférujú traktor, ale na poliach sa už premávajú v pojazdnej klimatizovanej obývačke zelenej farby s nápisom John Deere.  Dnes už nepracujú pre štát, pracujú pre seba a je ťažké zhodnotiť v ktorej dobe sa mali lepšie. Či za čias okupácie červenoarmejcami, alebo dnes počas tvrdého kapitalizmu. V osemdesiatych rokoch si títo chlapi odrobili na poliach svoje šichty a húfne bežali do krčiem oslavovať na stodvadsať percent splnenú päťročnicu, alebo domov poslušne odovzdať výplatu manželke a dobetonovať schody. Dnes si odrobia svoju šichtu na poli a šup ho do auta zháňať odberateľov, lacnejšie diely pre drahú poľnohospodársku techniku a nakoniec podať priznanie na daňový úrad dúfajúc, že externá ekonómka neurobila v papieroch nejaký kiks. Už sa nevozia v bielych Favoritoch pričupených k zemi pod ťarchou ukradnutého cementu, svoje staré autá vymenili za japonských bojovníkov nesúcich emblém 4x4 na piatych dverách.

Aj napriek všetkým týmto zmenám je stále cítiť, že myslenie ľudí sa nezmenilo, že sa nestihli spamätať a prispôsobiť sa novému režimu, ktorý nás nepripravených zastihol aj tu v stredoeurópskych končnách. Jediné čo sme dokonale prebrali sú nákupné horúčky. Tú pliagu si so sebou priniesli veľké obchodné reťazce a sfanatizovali aj tých pár jednoduchých, krásnych ľudí, ktorí tu zostali. Momentálnym trendom sa stáva vyraziť si do okresného mesta nakúpiť všetko možné v hypermarketoch, ktoré rastú ako huby po daždi. Veď uvážte sami, že pohľad na babku odetú takmer v kroji, ktorá stojí na autobusovej zástavke v okresnom meste, čakajúc na spoj do rodnej obce, v rukách zviera igelitky plné harabúrd je neskutočne srdcervúci.

Malé obchodíky v obci už melú z posledného a aj tých pár zákazníkov, ktorí im zostali nie sú schopní vyplatiť svoj nákup kvôli meškajúcim výplatám z krachujúcich firiem. Krčmám sa však paradoxne darí. Je to jediné prosperujúce podnikanie v obciach. Stačí čapovať orosený zlatý mok s mníchom alebo bažantom v logu, pravidelne čistiť rúrky a samozrejme dopĺňať zásoby borovičky, ktorá ubúda raketovým tempom. Nemusíte si ani robiť starosti s lavičkami, dedinskí chlapi sú zvyknutí na tvrdé podmienky a pod zadkom im ulahodia aj pníky. Dôležitý je predsa obsah skleneného pohárika, nie etika stolovania.

Samozrejme ako v každej obci aj tu je možné vídať aj pár extrovertných, čudných postavičiek, ktorých správanie hraničí so zdravým rozumom. Sú však neškodní a nad ich správanie je možne sa povzniesť ba dokonca i pousmiať sa. Konkrétne mám na mysli človeka ktorý si od obce zakúpil starý pohrebný voz a rád sa ním špacíruje “len tak” po námestí, presadne si na spolujazdcove miesto a predstiera, že auto nešoféruje nik. Dvor má zaprataný rôznymi haraburdami typu: kajak, obrovské plagáty propagujúce koncert Helenky Vondráčkovej niekde v Košiciach, na stromoch mu visia rôzne hračky pre kojencov, vianočné ozdoby aj smútočné vence. A to už nevravím o zvončeku ktorý vydáva výstražný tón prichádzajúceho vlaku na železničnom priecestí.

V obci, ktorej žijem nemusíte mať pocit menejcennosti ak vchádzate do potravín s fľakom na rifliach. Kto chce ide si nakúpiť v aj montérkach, rozťahaných teplákoch alebo vo fraku. Človek sa tu neposudzuje podľa oblečenia (hoci nedeľňajšia omša vyvracia toto pravidlo a človek musí vstúpiť do chrámu Božieho len v tých najlepších šatách, veď čo by si pomysleli susedy v tretej lavici). Ste na dedine tak automaticky pracujete v záhrade, betonujete alebo pílite drevo. Ak si medzitým odskočíte nakúpiť nik sa na vás nenahnevá, že ste do predajne dorazili v starom svetri, špinavej šiltovke a zaolejovaných montérkach. V Bratislave by to asi nebolo také prirodzené. Babky postávajú pred obchodmi a tvoria diskusné fóra. Hlavnými témami sú rozchody mladých párov, ktoré ešte o rozchode ani netušia, nevestine monokle, synov úpadok, paradajky ktoré sú v Jednote lacnejšie a zvýšenie poplatkov za hrobové miesta.

Aj napriek tomu, že v obci je vysoká nezamestnanosť a okres sám o sebe je bez náznaku perspektívy, tento kraj má v mojom srdci osobité miesto. Milujem ho taký aký je, so svojimi chybami aj krásami. Zbožňujem miestny dialekt, ktorý si zakladá na tvrdej Gemerčine, rozbité chodníky, socialistický rozhlas a hlavne miestnych jednoducho-krasnych ľudí.

Možno, že som ešte nenašiel odvahu opustiť “mou vesničku střediskovou”, ale aj keď v budúcnosti budem musieť opustiť svoje rodisko, vždy sa budem tešiť na návrat späť a na tú typickú atmosféru “Vesničky mé, střediskové”.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Jadrové strašenie nie je v ruskom arzenáli nové

Reči o atómovej vojne majú na Západe vyvolať strach z Ruska. Ich adresátom sú aj Rusi zvyknutí na život v hystérii militarizmu.


Už ste čítali?