Študenti

Autor: Ondrej Pazera | 11.5.2011 o 22:44 | Karma článku: 11,44 | Prečítané:  1526x

Včera som sa ocitol na Cassofeste, ktorý sa konal pred internátom jednej Košickej Univerzity. Celá tá atmosféra koncertu mi pripomenula „staré krásne časy na výške“.

Boli to nádherné roky. Svet bol jedna veľká gombička a my sme boli deti smiechu. Žili sme pre lásku a pre túžbu zažiť ďalší krásny večer, kde vášeň určovala pravidlá. Každá zábava sa samozrejme končila na “ica” a bolo to logicky odstupňované, pretože izbovicu predchádzala chodbovica a všetko sa to začínalo Véčkovicou alebo Téčkovicou (T, V sú názvy internátnych barov). Nemali sme na pivo a predsa sme ho pili plnými dúškami. Sedávali sme v malých krčmičkách, slnko nám pálilo do vlasov, mali sme jeden druhého, žili sme iba pre dnešný deň,  to čo malo byť zajtra sme tvrdohlavo odmietali a naplno sme nasávali chuť a vôňu mesta.  

Pravidelne sme sa chodili presviedčať na Hlavnú ulicu či tie krásne ženy, ktoré tu boli včera, cez noc niekde nezmizli. S obdivom a tíško sme z lavičiek sledovali ich ladnú chôdzu, tešili sme sa keď sa „kámoš“ vetrík zahral s ich sukňami a decentne poodhalil ich štíhle stehná. Žili sme v ich úsmevoch a rozplývali sa v ich očiach. Vôňa tých krásnych žien nás opíjala. Večer čo večer sme pokojne opúšťali naše lavičky a ďakovali Bohu, že tie nádherné ženy z mesta nezmizli a modlili sme sa aby tu boli aj zajtra.

Blúdili sme nočnými uličkami, hľadali sme smiech, túžili sme nájsť radosť a utopiť žiaľ. Tešili sme sa zo sekúnd, pozerali sme si do očí a poznali celú pravdu. Pohárikom sme hľadeli na dno, občas sa vzduchom prehnala aj vôňa „majoránky“ a večne nás kopala múza. Ale boli sme to my, boli sme stredom vesmíru, boli sme jeho orientačným bodom. Boli sme „nikto“ a predsa sme boli „niekým“.

 Netrpezlivo sme čakali nad hrncom kývajúcim sa na jednoplatničke a šarmom kuchára sme miešali morta dellu, vylievali na špagety a zdobili syrom. Menu našej reštaurácie bolo skromné a predsa sme si labužnícky vychutnávali naše gastronomické dielka. Hrkotanie starej chladničky, ktorá bola skôr múzejný exponát ako domáci spotrebič nás uspávalo ako najkrajšia balada.

Omrvinky na stole nespôsobovali vrásky, a smetný kôš videl dno kontajnera o dva dni neskôr ako bolo potrebné. Na záchod sa čakalo a predsa nám to nevadilo, sprchu sme si vyhrievali parou z horúcej vody a na zahmlené okná prstom písali odkazy.

Učili sme sa zásadne pred zápočtom, alebo skúškou. Čím tesnejšie tým lepšie. Z rovníc sme si skladali vtipy a káva tiekla potokom. Rysovalo sa do bieleho rána a spalo sa v posluchárňach. Posledné termíny boli tie najvzrušujúcejšie a index bol našou bibliou.

Milovali sme život, spievali notoricky známe piesne, kreslili sme si svet do oblakov a túžili žiť. Takí sme boli ako študenti. Takí sú dnešní študenti. Takí budú študenti...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Práca na dohodu sa má obmedziť. Toto sú nové pravidlá pre nezamestnaných

Zmeny majú v budúcom roku pomôcť 20- až 30-tisícom ľudí nájsť si legálnu prácu.

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora.


Už ste čítali?