Prečo vlastne píšem?

Autor: Ondrej Pazera | 9.5.2011 o 19:01 | (upravené 9.5.2011 o 19:09) Karma článku: 7,54 | Prečítané:  1408x

Nebolo to tak dávno keď som kľačal na brehu Hnilca a očami som kopíroval každú jednu vlnku v potoku čo narazila o kameň, slzy ticho stekali po tvári a dopadali do vlhkého piesku. Kľačal som tam zúfalý a sám, bedákal som aký je svet chorý, zvrátený, povrchný, zamorený a niet nikoho kto by ma pochopil.

Mal som pocit, že svet sa ma snaží zahnať do kúta ako keď sa farmár oháňa horiacou fakľou  a plaší divú zver. Snažil sa ma vyradiť ako chybný kus, ktorý sa vyrúti obrovskou rýchlosťou z výrobnej linky a nanešťastie nespĺňa špecifické parametre dvadsiateho prvého storočia. Dostal som nálepku: „Nevhodný na používanie v tomto storočí, alebo vôbec nikdy...“. Vždy som sa snažil zbaviť sa tej hnusnej nálepky, zmestiť sa do tolerančného poľa parametrov „bezchybných kusov“, ktoré si nastavil „dnešný svet“. Do parametrov agresívnosti, povrchnosti, plytkosti, bezcitnosti a bravúrnej znalosti umenia klamať. Akosi sa mi nedarilo spĺňať dnešné normy. Pôsobil som nervózne, neprirodzene, hľadal som množstvá výhovoriek a narobil kopu chýb. Zničil som si priateľstvá, odohnal svoje priateľky a môj svet sa pomaly, ale isto rútil do záhuby.

Bol by to opäť len príbeh obyčajného človeka, ktorý pochoval svoj svet len skrz toho, že ho vníma inak ako väčšina ľudí. Že šum vetra v listoch stromov mu nápadne pripomína lesný evergreen, ktorý nikdy nezostarne,  že pole žltej repky olejnej nie je len obyčajné pole, ale sú to žlté morské vlny ktoré chlácholia jeho oči, lesná lúka nie je iba lúkou ale je to zelený koberec z machu, ktorý vedie do lesa a že v očiach koní sa skrýva poklad, ktorý ešte nikto neobjavil.

Kľačal som na brehu potoka a potreboval počuť povzbudenie. Zavolal som svojej bývalej priateľke. Za tú chvíľku nášho vzťahu ma stihla trochu spoznať a cítila, že sa vo mne niečo deje, že už nezvládam tú „pretvárku, ktorá mala zaručiť splynutie s davom“.

Je to silná žena aj keď výzorom pripomína skôr krehké kučeravé dievčatko. Má však zdravý pohľad na svet a vždy dokáže nájsť východisko z každej situácie. Kto iný by mi mohol poradiť a povzbudiť ma? Povedala mi do telefónu len pár slov „buď sám sebou a neboj sa ukázať svetu svoju pravú tvár“. A vtedy mi to došlo, že vlastne viním celý svet zo svojho zlyhania, zakrývam si oči pred samým sebou a snažím sa hrať na niekoho kým vôbec nie som.

Uvedomil som si že, netúžim si večer čo večer sadnúť do kresla chlípať pivo, ktoré mi manželka neochotne prinesie do obývačky. Netúžim napäto čakať na večerné správy a nechať sa znervózňovať vraždami, znásilneniami, podvodmi, škandálmi politikov a celebrít. Netúžim zaspávať znechutený a nervózny z rastu cien ropy na medzinárodných trhoch. Netúžim závidieť susedom dovolenku v Chorvátsku, na ktorú si krvopotne našetrili. Netúžim súperiť s kolegom kto je väčší zvodca. Netúžim po modernom prototype ženy, ktorá je zmaľovaná ako ruská matrioška, ktorá sa rada predvádza vo vysokých opätkoch, zadok jej zakrýva len úbohý kúsok drahej látky a na hrudi sa jej hompáľajú kusiská silikónu. Jej život sa riadi presne podľa zásad „ženských“ časopisov a v srdci má iba kus skaly alebo ľadu. Netúžim sa na západ slnka pozerať iba ako na miznúce svetlo, ale chcem v ňom vidieť deň topiaci sa v oranžovom mori a príchod magickej noci. Túžim cítiť rásť trávu, počuť šepot stromov, splynúť s riekou a nechať sa unášať na vlnách do diaľky. Túžim stretnúť ženu, ktorá vidí svet mojimi očami a teší sa na každé nové ráno. Túžim ju milovať a prežiť s ňou celý svoj život.

Dnes som sám sebou a každý deň sa zobúdzam ako šťastný človek, stretávam úžasných ľudí a kochám sa tou krásou okolo seba. Zrazu všetko čo bolelo a zraňovalo ma, zázračne utíchlo.

Píšem pre to aby ste mali šancu vidieť svet mojimi očami, už sa nebojím ukázať svoju pravú tvár. Netrápi ma, že nie som spisovateľ, píšem hrozne a nepíšem úžasné články o politike alebo verejnom dianí.

 Tomu komu sa to páčilo tak to dočítal až do konca a videl kúsok môjho sveta.

Ten kto ma považuje za romantického blázna, už dávno vypol môj blog otvoril si pivo a zapol si televíziu a práve pozerá ďalšie príspevky o vraždách, znásilneniach, podvodoch a škandáloch...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

EKONOMIKA

Ďiaľnica pri Žiline bude načas unikátom. Nepovedie nikam

Úsek diaľnice bude čakať na svoj privádzač.


Už ste čítali?