Príbeh spíleného stromu

Autor: Ondrej Pazera | 28.4.2011 o 21:10 | (upravené 28.4.2011 o 22:17) Karma článku: 5,56 | Prečítané:  1160x

Kráčal som blatistou zvážnicou po lese a nozdrami nasával tú úžasnú spleť rôznych vôní aké dokáže vytvoriť len les. Ťažké topánky sa zabárali do blata a moje nohy ich horko-ťažko vyťahovali z tých prírodných okov vytvorených z hliny, kamienkov a vody. Akoby mi chcel les povedať – „Stoj! Zostaň stáť, neponáhľaj sa, tu si pokojne sadni a vychutnaj si mojich vôní, spev vtákov a hru farieb“. Lenže cieľ bol jasný a pokračoval som ďalej. V ruke sa mi nervózne hompáľala motorová beštia a v jej črevách žblnkotal benzín zmiešaný s olejom. Nedočkavo cerila svoje ostré zuby na všetko okolo nás.

Došiel som na miesto činu. Tichým povzdychom som kráčal medzi označené stromy a letmým pohľadom som si prezrel svoje obete. Mali na sebe biely pruh, ktorý pre ne značil istú smrť. Bola to značka, ktorá vysvetľovala že strom je prebytočný pretože sa nachádza v hustom poraste a  je ho nutné preriediť, alebo je príliš nesymetrický, krivý, suchý, poškodený alebo sa musel obetovať za silnejšieho siamského brata. To boli zákony lesníkov a my sme sa ich museli držať.

Zastavil som sa pri prvej obeti a uprene som sa zahľadel do jeho hustých konárov. Bol to mohutný hrab. Mal krásnu, modrosivú kôru. Pokojne stál akoby zmierený s osudom a dovolil vetru pohrávať sa v s jeho korunou a šalamúnsky vyzvŕtal všetky listy.

Pozval ma k sebe, na príjemné posedenie do svojho tieňa. Prijal som pozvanie a sadol som si do vyschnutého lístia pomedzi ktoré si tráva razila cestu na svetlo božie. Kľudným hlasom mi vyrozprával jeho životný príbeh, spomínal na vtákov, ktorí oddychovali v jeho korune, niektorí z nich si dokonca postavili aj svoje hniezdo na jeho konároch. Ako si mladý medveď brúsil svoje pazúriky o jeho kmeň. Ako sa hrával s vevericou čo navštevovala jeho korunu deň čo deň. Porozprával mi aj príbeh ako ho liečil ďateľ, keď ho napadla chrobač.

Stojí tu hrdo už mnoho rokov. Zažil mnoho a mnoho by ešte zažiť mal. Bohužiaľ jeho rast zastavila ľudská ruka, pretože človek je vládcom sveta a príroda sa mu podriaďuje (aspoň to si človek myslí). Teplo v domove je mu prednejšie ako pohľad na nádherný, hrdý strom.

V duchu som ho poprosil o odpustenie a sľúbil mu, že to bude rýchle. Naštartoval som skučiacu beštiu ktorá sa v momente nenásytne pustila do stromu. Žltastá krv v podobe pilín mi razom pokryla celé nohavice. Ostré zuby beštie ho mleli ako zmyslov zbavené až kým nepadol k zemi. Bolo to ohlušujúci pád, ako keby hlasný nárek tesne pred smrťou a pri dopade rozvíril lístie ako topánka čerstvý decembrový sneh.

Teraz keď sedím v teple a pohodlí svojej izby a divé jazyky plameňa ošľahávajú zvyšky stromu, prosím ho znovu o odpustenie a ďakujem mu za všetko teplo, ktoré zalialo každý kút mojej izby skrz jeho obetu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Schránka už Dôvere neprejde. Žitňanská mení zákony

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

DOMOV

Štátna poisťovňa potrebuje na zdravie 51 miliónov

Štát už VšZP dotovať nemôže.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama

Aj keby Žitňanskej zákon skresal rozkrádanie naozaj len o „drobné“, stále hovoríme asi o desiatkach miliónov eur.


Už ste čítali?