Čestní ľudia nevymreli

Autor: Ondrej Pazera | 13.4.2011 o 15:27 | Karma článku: 11,32 | Prečítané:  1292x

Nedávno som podstúpil odborné vyšetrenie obličiek ultrazvukom v okresnej nemocnici. Samozrejme ako to už býva v niektorých okresných nemocniciach na východnom Slovensku, moje objednanie sa na deviatu bol len orientačný údaj a vyšetrenie prebehlo až o niekoľko hodín neskôr.

Našťastie pán primár nenašiel nič a všetko bolo v poriadku. S úsmevom a spokojnosťou so svojim zdravotným stavom som opúšťal budovu nemocnice.

Napadlo ma však, že bude potrebné vyplatiť šek ako každý mesiac a bankomat mojej banky je našťastie umiestnený pri vstupnej bráne do nemocnice. Zastavil som sa pred vstupom a zaradil sa do hlúčiku ľudí čakajúcich na svoje peniaze. Za krátku chvíľu som bol na rade, vyťukal svoj PIN a zadal príkaz stroju vydať mojich 30 EUR. Stroj ma poslúchol a vysunul najprv kartu, ktorú som rýchlym ťahom zastrčil do vrecka na rifliach. V momente keď som ruku vyťahoval zo zadného vrecka, spozoroval som moju bývalú učiteľku ako sa vymotala z dverí a kráčala dole schodmi. „Pani učiteľka!“ – zvolal som. Moja bývalá pani učiteľka sa otočila a prekvapene vykríkla „Ondrík a čo tu ty robíš?“ V rýchlosti som zachytil peniaze a vytiahol ich z priehradky. Svižnými krokmi som sa presunul na chodník k pani učiteľke a spýtal sa či ju môžem odviezť domov. Neprotestovala. Mala svoje roky a chôdza už bola predsa pre ňu o čosi ťažšia. Mal som jedinečnú príležitosť zavďačiť sa jej za všetko čo ma naučila aspoň takýmto spôsobom.

Vtom sa ozval prenikavý výkrik nejakej pani. „Mladý pán, vy nepotrebujete peniaze?“ Otočil som sa a pani okolo štyridsiatky na mňa mávala 10 eurovou bankovkou. „Zabudli ste si tu peniažky“. Vybehol som hore nemocničnými schodmi priamo k pani, ktorá stala pri bankomate. Podala mi ich a upozornila ma aby som si dával väčší pozor na svoje peniaze. Poďakoval som jej za čestnosť a rozlúčil sa s prianím pekného dňa.

Pani si mohla nájdené peniaze nechať a ja by som to zistil až pri vyplácaní šeku. Nemal by som ani potuchy kto si mojich 10 EUR užíva.

Mohla ísť na večeru do reštaurácie, alebo mohla pozvať priateľku na kávu a zákusok. Mohla taktiež nájdené peniaze použiť na nejaký nákup v potravinách.

Nie! Pani bola čestná a peniaze mi vrátila. V momente keď sa vám stane niečo podobné zaleje vás neuveriteľné teplo a máte úžasný pocit. Zachváti vás dojem, že na svete nie sú len bezcitné šelmy, ktoré sú obmedzené iba svojim egom a riadia sa zákonom džungle: „silnejší prežije“, ale existujú aj srdeční a čestní ľudia. Sú nenápadní, ale podstatné je že sú.

Ja som stále veril, že čestní ľudia nevymreli. Som rád, že som mal možnosť spoznať ďalšieho čestného človeka.

 

ĎAKUJEM!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy skúsili už všetko, dovážajú zamestnancov z Rumunska či Ukrajiny

Zúfalé firmy hľadajú nových zamestnancov v cudzine.

DOMOV

Drucker: Keby Blanár zrušil súťaž na CT, nečelil by dnes otázkam

Angažovanie Tomáša Szalaya, niekdajšej pravej ruky ministra Rudolfa Zajaca, vyvolalo podľa Druckera otázky v Smere.

DOMOV

Smer sa poistí politikou pre robotníkov, kritiku počúvať nechce

Programová konferencia naznačila, že pozícia Kaliňáka v strane slabne.


Už ste čítali?