Zvírený prach

Autor: Ondrej Pazera | 4.4.2011 o 22:35 | (upravené 8.4.2011 o 18:05) Karma článku: 3,80 | Prečítané:  683x

Občas keď kráčam cestou, ktorá vedie k nášmu rodičovskému domu a letný vietor odlepí prach zo zeme, vytvára akúsi pomyselnú bariéru, cez ktorú prechádzam s určitým rešpektom. Slnko oduševnene prebodáva tisíckou lúčov to podivné vzdušné zoskupenie mikročiastočiek prachu. V momente sa vo mne samovoľne spúšťa lavína nádherných spomienok na detstvo v domčeku u starých rodičov.

V sekunde mám oblečené zošúchané krátke nohavice, prúžkované tričko, na nohách množstvo modrín a v ruke sa mi hrdo hompáľa okrúhly melón ktorý váži snáď tonu. Je spútaný v zelenej sieťkovanej taške a čaká na chvíľu keď svojou sladkou dužinou urobí niekomu radosť. Ja sám som si ho vybral. V miestnom zelovoci som poklopkával malým prštekom po každom melóne. Ani vlastne netuším aký zvuk má vydať zrelý melón. Starý otec trpezlivo čaká pretože ochotná predavačka mu otvorila pivo. Pokojne si pochlipkáva svoje pivko a zhovára sa so starým priateľom. Keď už bolo nakúpené s úsmevom sme vykročili vpred. Starý otec nezabúda vysloviť tú magickú vetu „nepovedz babke, že som si dal pivo”. Milosrdná lož, ktorá bola zárukou pokojného popoludnia v domčeku na samote. Prechádzame dedinskými ulicami a každý nás zdraví minimálne kývnutím hlavy.

Konečne vchádzame na tú našu cestu. Cestu, ktorá vedie pod les, k nášmu domčeku. Teplý vietor rozvíri prach na ceste a slnečné lúče nám rozrážajú cestu vpred. Udávajú nám smer ako kompas kormidelníkovi. O pár minút zavŕzga plechová brána na znak nášho príchodu. Stará mama okamžite pátra po príčine toľkého omeškania sa. Ja ako správny parťák pohotovo utrúsim, že starý otec nepil žiadne pivo.

Všetko sa nakoniec akosi zázračne upokojí a ja si sedím na betónovej dlažbe pre domom a pochutnávam si na maďarskom melóne.

Každý detail si pamätám ako by sa to celé odohralo pred malou chvíľkou. Pamätám si to teplo slnečných lúčov, pamätám si chuť toho melóna a pamätám si aj hlas starého otca, jeho beťársky úsmev. Je úžasné vrátiť sa toľko rokov späť, len vďaka rozvírenému prachu. Dotknúť sa niekoho kto tu už nie je. Pozhovárať sa s ním.

Každý z nás má v sebe svoj zvírený prach“. Len trpezlivo čaká na ten správny čas.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Cibulková: Mohla som sa zlomiť, no hodila som to za hlavu

Slovenská tenistka Dominika Cibulková sa pri svojej premiére na turnaji Masters prebojovala do semifinále. Stačilo jej na to jedno víťazstvo nad Simonou Halepovou.

ŠPORT

Cibulková je v semifinále, pomohla jej súperka

Kerberová bez straty setu zdolala Keysovú.

KOMENTÁRE

Čo môže stihnúť Danko za dvadsať minút

Obmedzenie času na vystúpenie kultúru v parlamente nezlepší.


Už ste čítali?